Devon Rex Kedisi

  • 19 Şubat 2017
  • 278 kez görüntülendi.
Devon Rex Kedisi

Devon Rex Kedisi

 

Devon Rex kedisi, 1959 yılında İngiltere, Devon’da dünyaya gelen bir kedi yavrusunun

Cornish Rex’le aynı olmadığı, genetik mutasyona uğramış farklı bir tür olduğu düşünülürken kirli ve dalgalı bir tüy yapısına sahip olmasıyla bu kedi yavrusu Devon Rex türünün atası kabul edilmiştir. Türün adı bu kedinin dünyaya geldiği yer olan Devonshire’dan gelmektedir. Kedi Meraklıları Derneği 1979 yılında türü tam üyelikle kabul ederek kayıtlara almıştır.

devon rex kedisi

devon rex kedisi

Özellikleri

 

 Devon Rex kedisi, geniş kulakları, çıkık elmacık kemikleri ve çarpıcı gözleriyle dikkat çekerler. Buna rağmen ayrıca yumuşak ve dalgalı tüyleriyle de bilinirler. Büyük, geniş ve oval şekilli gözleri ve  büyük kulakları kafasının üzerine yerleşmiş şekildedir.Bazılarının kulaklarının ucunda güzel tüylerden çokça vardır. Genel olarak vücudu sert ve kaslıdır. Bacakları ise uzun ve incedir. Beyaz, turuncu, siyah ve gri renklerde olabilirler. Genellikle de 8-10 kg arası bir ağırlıkta olabilirler.

devon rex kedisi

devon rex kedisi

Bakımı

 

Devon Rex kedisi için dalgalı tüylerinin bakımı çok kolaydır. Narin tüylerine herhangi bir zarar vermemek için onu çok nazikçe taramalısınız. Çok fazla taranmaya ihtiyaç duymamaktadır. Tüyleri o kadar farklıdır ki koltuklarınızda veya giysilerinizde pek rastlamazsınız. Eğer çok fazla beyaz tüyü yoksa banyo nadiren gereklidir. Kulaklarının oldukça iri ve dışa dönük olması nedeniyle kulak enfeksiyonu riskinin olmasından dolayı  mutlaka rutin olarak kontrole götürülmelidir. Bu kedi ırkının en çok yaptığı şey sahiplerinin kucağında yatmaktır. Size olabildiğince sıcak davranarak, sakin bir şekilde evinizde olabileceğinden emin olabilirsiniz.  Zeki ve orta derecede bir seviyede hareketli olan kedi ırkı çok hareketli olmasa da oyun oynamayı çok sever.

Yemek zamanında ise Devon yemek masasında kendine bir yer ayarlayarak sizi şaşırtabilir. Sadece onun için yemek hazırladığınızdan mutlaka emin olun. Yemek yemeyi aşırı  seven bu kedi ırkı eğer dikkat etmezseniz çabucak kilo almaya başlayacaktır. Örtü ve battaniye altları uyumak için tercih ettiği en sıcak mekanlardır. Seyrek ve kısa tüy yapısıyla soğuğa karşı çok dayanıksızdır. Bu nedenle soğuk havalarda dışarıya fazla çıkarılmaması gereklidir. 10-15 yıl arası bir yaşam ömrüne sahiptir.kedi cinsleri, kedi videoları, kedi isimleri, kedi cinsi, kedi sesi, kedi türleri, kedi hastalıkları, kedi hastalıkları tedavisi

 

devon rex kedisi

devon rex kedisi

Bir önceki yazımız olan Cornish Rex Kedisi başlıklı makalemizde Cornish Rex Kedisi, kedi cinsi ve kedi cinsleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Cansu dedi ki:

    Devon Rex kedisi uzun sivri kulakları, şaşkın bakışları ile çok sevimli bir kedidir. Bu sevimli görüntü kişiliğine de yansımıştır. Sevecen, oyuncu, sempatik ve biraz da şımarıktır. Özellikle yalnız yaşayan insanlar için mükemmel bir ev arkadaşıdır.

BİR YORUM YAZ