Cymric Kedisi

  • 19 Ocak 2017
  • 290 kez görüntülendi.
Cymric Kedisi

Cymric Kedisi

 

Günümüzde kedi severler tarafından yeni farkedilmiş bir kedi ırkı olan Cymric kedisi, aslında uzun zamandır yaşayan bir türdür. 1963’de ilk olarak Uzun tüylü Manx ırkı olarak  tanıtılmasının ardından 1970’lerde bu türün adı Cymric olarak tamamen değiştirilmiştir. Ana vatanı ise Kanada’dır.

 

cymric kedisi

cymric kedisi

Özellikleri

Bu kedi ırkında yuvarlak kafa yapısı, üçgene benzeyen türdedir. Genelde kulakları küçük, püsküllü ve içe doğrudur. Ağız ve burunları ise küçük olmasına rağmen çok güçlüdür. Genellikle orta boydan biraz daha minik olan bu ırkın erkek kedileri daha gelişmiş bir vücuda sahiptir. Bu ırktaki tüm kedilerin bacak yapıları kısadır ancak oldukça dolgun ve kaslıdır. Tüyleri boyun kısmında çok fazla yoğunlaşır ve bir yele görünümünü alır. Cymric kedisi, genelde iki renk karışımından oluşurken sade beyaz ya da beyaz ve diğer bir renk karışımıyla öne çıkarlar. Koyu olan renkleri genelde burun etrafında daha da yoğunlaşır. Sarı beyaz  ve siyah beyaz en bilinen renk kombinasyonlarındandır. Göz renkleri ise mavi, yeşil sarı ve yeşil olmakla birlikte tüylerin renkleriyle genelde oldukça uyumludur.

 

cymric kedisi

cymric kedisi

Bakımı

 

Genel olarak tüylü bir kedi ırkı olduğu için bakıma çok fazla ihtiyaç duyarlar. Bunun için ara sıra ya da sık sık tüylerin birbirine karışmasını önlemek için nazikçe taramak gereklidir. Haftada 4-5 kere taranmalı ve fırçalanması önemlidir. Genetik kuyruksuzluk, sinirsel bozukluklar ve sindirim problemleri gibi pek çok sağlık sorununa yatkındırlar. Cymric kedisi çok takipçi bir yapıya sahiptir. Cymric’ler oyunsever ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinen zeki bir türdür. Sahiplerine çok fazla sadıktır ve onlarla çok fazla zaman geçirmekten hiç çekinmezler. Nazik ve agresif olmayan sakin bir kedi ırkıdır. Özellikle çocuklu aileler için oldukça ideal bir seçimdir. Suya karşı inanılmaz bir ilgisi vardır ancak suya girmeyi yine de çok sevmezler. Ev ortamında uyumayı ve dinlenmeyi de çok seven bir kedi ırkı olan Cymric’ler iyi ve sağlıklı bir bakımla ortalama 20 yıl yaşayabilirler. Ülkemizdeki satış fiyatı ise özelliklerine göre değişmekle birlikte  genellikle 500-2000 TL arasındadır.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Amerikan Kedisi başlıklı makalemizde Amerikan Kedisi, kedi cinsi ve kedi cinsleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Asya dedi ki:

    Cymric Kedisi mavi, yeşil gibi hoş renklere sahip gözlere sahip dolgun bir kedidir. Eğer evinizde çocuklarınızla birlikte yaşamasını istiyorsanız en uygun kedi türüdür. Sevecen ve oyuncu kişiliği ile evdeki herkese kendisini sevdirecektir.

BİR YORUM YAZ