Cornish Rex Kedisi

  • 18 Şubat 2017
  • 216 kez görüntülendi.
Cornish Rex Kedisi

Cornish Rex Kedisi

 

Cornish Rex kedisi, araştırmalara göre 1950 yılında Amerika’da düzenlenmiş olan bir karnavalda ilk olarak keşfedilmiş. İlk kez burada keşfedilen bu yeni ırk,  süregelen bu süreç içerisinde günümüze kadar genetik özelliklerini koruyarak gelmeyi başarmıştır. Nadir bir ırktır.

cornish rex kedisi

cornish rex kedisi

Özellikleri

Cornish Rex kedisi, orta büyüklükte vücut yapısına sahip olmakla birlikte 2.5 – 4.5 kg arasında değişen bir ağırlığa sahiptir. Yumurtaya benzeyen kafası ve ilginç  burun yapısıyla dikkat çeken Cornish Rexler;  parlak gözlere ve kıvırcık kaşlara sahiptir. Başının üzerindeki büyük ve dik kulakları dikkat çekmektedir. 4 kg ile 7 kg arasında bir ağırlığa sahiptir. Genellikle sarı, siyah ve beyaz renkleri olan bu ırk krem, duman ve gümüş tonlarında tüylere de sahiptirler. Bu kedi ırkı doğuştan kıvırcık tüylere sahiptir. Bazı yavrular ise ilk doğduklarında düz bir kürke sahip olabilir ancak zamanla tüyleri dalgalı bir hale gelmektedir. 18 ay ile üç yıl arasında tüyleri çok daha yumuşak ve ipeksi bir hale gelmektedir.  Siyah, beyaz, mavi, krem, çikolata ve uçuk mavi gibi renklerde olabilirler. Tüy rengine bağlı olarak değişken şekilde gözleri altın, yeşil ya da ela renginde olabilir.

cornish rex kedisi

cornish rex kedisi

Bakımı

 

Cornish Rex kedisi, tüyleri bakımı olan ve kolay  fırçalanan bir ırktır. Bazı türleri ise daha uzun ve yünlü tüylere sahip olmakla birlikte sert bir fırça yardımı ile tüyleri fırçalamak gerekli olacaktır. Hassas olan tüylerine zarar vermemek için de dikkatli olunmalıdır. Ayrıca tüyleri çok güzeldir. Tamamen beyaz değilse veya çok beyaz tüyü yoksa çok nadir banyo ihtiyacı bulunur. Düzenli olarak banyo yaptırılmaz ise kirli ve soluk görünmeye başlar. Bu kedi ırkı sıcaklığı sevmektedir. Güzel bir kazak giydirerek onu ısıtabilirsiniz. Bu kediler çok saf görünse de bu ilginç kedilerin oldukça iyi olan espri anlayışı ve sevgi ihtiyacı onları ilgi odağı yapmaktadır. Uzun patileri ile kapalı kapıları ve çekmeceleri açabilir, eşyaları kolaylıkla hareket ettirirler. İnsanları çok seven, etrafta çokça hareket eden, sahibinin kucağına çıkıp oyun oynamak için can atan bir türdür. Sahiplerini çok fazla severler. Kolaylıkla dostluk kurabilen bu kediler aynı zamanda evde olmayı da çok severler.kedi cinsleri, kedi videoları, kedi isimleri, kedi cinsi, kedi sesi, kedi türleri, kedi hastalıkları, kedi hastalıkları tedavisi

Bir önceki yazımız olan Cheetoh Kedisi başlıklı makalemizde Cheetoh Kedisi, kedi cinsi ve kedi cinsleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Latife dedi ki:

    Cornish Rex Kedisi sıra dışı bir yapıya sahiptir. Genellikle özgün insanların tercih edeceği bir ırktır. Kısa tüyleri olduğu için bakımı kolaydır. Her ortama uyum sağlayabilir ve en iyi dostunuz olmaya adaydır.

BİR YORUM YAZ