Chartreux Kedisi

  • 15 Şubat 2017
  • 471 kez görüntülendi.
Chartreux Kedisi

Chartreux Kedisi

 

Chartreux kedisi, kürkünden dolayı Fransa’daki Carthusian tarikatı ile ilişkili olduğu düşünülen bir kedidir. 18.yy’da Fransa’da ahır, dükkan ve evlerde haşereleri  avlaması için beslenen doğal bir tür olarak adlandırılması daha sık karşılaşılan bir açıklamadır. Chartreux isimli mavi kediler için 1723 yılında  Evrensel Ticaret Sözlüğü, Savvary ve Brusion Sanat ve Ticaret kaynaklarında değerli kürkünden dolayı isimlerine rastlanır. Chartreux hala çok fazla bilinmeyen, 1970 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne ilk kez ithal edilen, 1987 yılında da Kedi Severler Derneği tarafından kabul edilen bir kedi türüdür.

chartreux kedisi

chartreux kedisi

Özellikleri

 

 Chartreux kedisi, kalın ve su geçirmez tüylü olmakla birlikte sağlam ve güçlü bir gövdeye de sahiptir. Yuvarlak ve geniş bir kafa yapısında olurken portakal rengi gözleri vardır. Orta büyüklükte hassas kulaklara sahiptir. Zarif ve kısa pençelerinin olduğu kemikli bacakları, uca doğru sivrilen canlı esnek bir kuyruğu vardır. Chartreux kedileri çok yavaş büyümektedir, 4-5 yaşına geldiklerinde maksimum büyüklüğe ulaşırlar. Tüyleri mavi-grinin herhangi bir tonunda olabilir.

chartreux kedisi

chartreux kedisi

Bakımı

 

Chartreux kedisi, kısa ve kalın tüylerinin rutin bakımından oldukça hoşlanır. Haftalık tarama veya fırçalama ile ölü tüylerden arınması gereklidir. Banyo ise nadiren gerekli olur. Chartreux kedileri sessiz ama iyi iletişim kurabilen bir ırktır. Özellikle çene altı ve kulaklarından kaşıdığınızda kendisine gösterilen bu sevgiye bayılır ve ilginizi hemen kabul eder, özveri ile sizi takip ederek yanınızda uyur. Çok nadir sesli tepki verir. Fazla ses çıkarmadığı için ne istediğini ve nerede olduğunu bilmek için dikkatli gözlemlenmesi gerekir. Evde tek başına kalmaya nispeten alışkındır fakat arkadaş olacak bir kediye veya köpeğe hayır demez ve hemen uyum sağlar. Seyahat ederken de asla size sorun çıkarmaz. Rutinlerini bozmazsanız çok mutlu ve sadık  bir kedi olacaktır. Zeki, kibar ve uysal bir kedidir. Koşarak oynamayı çok ama çok severler. Çocuk sahibi aileler için ise doğru bir seçimdir. Küçük çocukları olan ailelerin düzenine hemen adapte olur. Sağlıklı olduklarında uzun yaşayan kedi ırklarından biri olarak en az 19-20 yıl yaşarlar.

chartreux kedisi

chartreux kedisi

Bir önceki yazımız olan Balinese Kedisi başlıklı makalemizde Balinese Kedisi, kedi cinsi ve kedi cinsleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Dilara dedi ki:

    Chartreux Kedisi sık dokulu, kısa ve kalın tüyleri ile sanki okşa beni der gibi bir görüntü sergiler. İlk bakışta da dumanlı rengi sanki kömürlükten yeni çıkmış imajı vermekte. Ama bakımı kolay, uyumlu ve sadık bir kedi cinsidir. Özellikle sık sık seyahat eden biriyseniz, her türlü ortama çok iyi ayak uydurmaktadır.

BİR YORUM YAZ