Burmilla Kedisi

  • 16 Ocak 2017
  • 320 kez görüntülendi.
Burmilla Kedisi

Burmilla Kedisi

Burmilla,  1981 yılında İngiltere’de bir Burmese ile İran Çinçila’sının tesadüfi eşleşmesinden kısa, kalın ve siyah tüyü dört yavrunun doğmasıyla ortaya çıkmıştır. Burmilla kedisi, Avrupa ve Britanya dahil pek çok kedi derneği tarafından da kabul edilmiştir.

Özellikleri

Burmilla’lar tüyleriyle ön plana çıkmaktadır. Gümüş veya beyaz olan tüyleri karşıt renklerle birleşir. Renklerin uçlara doğru değiştiği yerlerde tüyler 1/8 oranında karşıt renktedir ve bu özellik ona  parlak bir görünüm kazandırır. İpeksi tüyleri uzun ya da kısa boyda olabilir. Ağırlıkları ise ortalama 3-6 kg arasında değişmekle birlikte atletik bir fiziğe sahiptirler. Dişileri erkeklere oranla daha küçük yapıdadır. Gözleri, hafif eğimli, yüze yerleşimi ise oldukça orantılıdır. İri v belirgin olan gözleri yeşilin tüm tonları olabilirken ayrıca kırmızı, krem ve kaplumbağa desenli hatta kehribar rengi göz renkleri de rastlanabilir.

 

burmilla kedisi

burmilla kedisi

 

Burmilla, Burmese ve İran kedisinin özelliklerini bir bütün halinde bünyesinde barındırır. Cana yakın, nazik ve zeki olmasının yanında maceracı ve biraz da sakar bir kedidir. Oyuncudurlar. Kucakta uyumayı çok severler. Oyuncu olan bu kediler özellikle çocuklu aileler ve köpekleri olan aileler için oldukça uygundur. Çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Sahibine çok sadık ve saygılıdır.

 

burmilla kedisi

burmilla kedisi

 

Bakımı

Burmilla kedisi ,bakımı çok kolay olan bir ırktır. Haftalık taramayla ölü tüylerin temizlenmesi yeterlidir.Banyo nadiren yapılır. Tüy taraması haftada 2-3 kez olmalıdır. Tırnakları ise iki haftada bir kesilmelidir.  Ayrıca göz, kulak ve ağız bakımına da oldukça da özen gösterilmesi gereken hassas bir türdür. Çok fazla tüy dökmezler. Bakımaları yinede çok kolay olmayıp devamlı yanımızıda tüy toplayıcı taşımamız gerekmektedir

Yaşam süresi ortalama 15 yıl olan bu ırk, ev ortamında kolaylıkla bakılabilir. Çok fazla ilgi görmese dahi sahibine kendi yanaşan ve sahiplenen Burmilla kedisi, genetik olarak pek çok rahatsızlığı taşımaktadır. Başta kalça problemleriyle karşılaşan bu kedi ırkı çeşitli göz problemleri de yaşamaktadır. Çok fazla sayıda olmayan ve nadir bir ırk olan bu kediler başta Amerika ve Avrupa’da ortalama 500 Avro’ya satılmakla birlikte türünün özellikleri ve orjinalliğine göre fiyatlar değişkenlik göstermektedir. Ülkemizde ise fiyatları  300-1.500 TL arasındadır.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Siyam Kedisi başlıklı makalemizde kedi cinsleri, kediler ve siyam hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Handan dedi ki:

    Eğer bakımı kolay bir kedi düşünüyorsanız Burmille cinsi tam aradığınız kedi. Hem oyunlar oynayıp, hem günün yorgunluğunu onunla atabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ