Birman Kedisi

  • 09 Şubat 2017
  • 234 kez görüntülendi.
Birman Kedisi

Birman Kedisi

Bu kedi ırkının kökeni Burma’da eski Budist tapınaklarına kadar dayanmaktadır. Bu kediler, rahipler ve pirinç yetiştiricileri tarafından kutsal kabul edilmektedir. Rahipler bu kedileri yolculuklarda yanlarında taşımışlardır. Avrupaya gelmesi ise Burma’lı bürokratların İngiliz ve Fransız subaylara vermesiyle gerçekleşmiştir. Birman kedisi Amerika’ya ise ilk kez 1959 yılında gelmiştir, 1967 yılında da kayıt altına alınmıştır. Birman kedilerinin ilk nasıl ve ne şekilde ortaya çıktığı tam olarak bilinmemekle birlikte çeşitli söylentiler ortaya atılmıştır. Hatta Siyam ve Angora ırkından meydana geldiğini dahi iddia edilmektedir.

Birman Kedisi

Birman Kedisi

Özellikleri

 

Birman’lar tıpkı Siyam’lar gibi keskin desenlerde  ve orta uzunluktaki ipeksi tüylere sahiptirler. Geniş ve yuvarlak kafasında orta büyüklükte kulakları ve parlak mavi gözleri vardır. Genelde vucutları solgun bej veya krem renginin tonlarındadır. Bu renkleri ise karına ve göğüse doğru yavaş yavaş açılır. Ayrıca 4.5 veya 5 kilogram ağırlığında olurlar. Birman kedisi, parlak gözleri ve ipeksi tüyleriyle oldukça dikkat çekici bir kedi cinsidir.

 

Bakımı

Birman Kedisi

Birman Kedisi

Tüm kedilerde ortaya çıkabildiği gibi, Birman kedilerinde de çeşitli hastalıklar meydana gelebilir. Üre sorunları, kalp sorunları ve sindirim sistemi sorunları bunlardan başlıcalarıdır. Orta uzunlukta tüylere sahip olsa dahi bu ipeksi tüylerinin taranması çok kolay değildir. Haftalık olarak taranma işlemi ölü tüylerin alınması ve derideki yağı almak için yeterli olacaktır. Ayrıca haftada en az 2-3 kez tüylerinin taranması gereklidir. Tüylerini ilkbaharda çok dökerler. Bu nedenle ilkbahar döneminde taranma sıklığını artırabilirsiniz. Günlük ağız bakımı da oldukça önemlidir. Haftada bir kez mutlaka tırnak kesimi yapılmalıdır. Birman kedisi , diğer kedilerden çok daha iyi bir zekaya sahip olan kedi ırkıdır. Hareketli yapısı ve oyunculuk yetenekleri ile evde size çok keyifli dakikalar yaşatabilir. Çocuklarla ve diğer hayvanlarla çok iyi geçindiği için evde bakımı çok kolaydır. Sahibine bağımlı olan bu kediler, uysal bir yapıya sahiptir. Birman kedileri ayrıca oldukça meraklıdır. Etrafında olan bitenleri sürekli merak eder ve çevresini detaylı şekilde keşfetmeye çalışır. Kucağınıza uzanmaktan da ayrıca  zevk duyacaktır. Sağlıklı ve düzenli bir yaşam sürerlerse ortalama olarak 14-15 yıl yaşamaktadırlar.kedi cinsleri, kedi videoları, kedi isimleri, kedi cinsi, kedi sesi, kedi türleri

 

 

Bir önceki yazımız olan Himalayan Kedisi başlıklı makalemizde Himalayan Kedisi, kedi cinsi ve kedi cinsleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ