Balinese Kedisi

  • 14 Şubat 2017
  • 233 kez görüntülendi.
Balinese Kedisi

Balinese Kedisi

 

Balinese kedisi, Kedi Meraklıları Federasyonu  tarafından ilk 1964’te kabul edilmiştir. Siyam kedisinin uzun tüylü bir versiyonudur da denilebilir.

balinese kedisi

balinese kedisi

Özellikleri

 

Balinese kedisi, Siyam kedileriyle çok benzerdirler. Zarif fakat kaslı bir vücuduyla birlikte uzun hatları vardır. Takoz şeklindeki kafası burnunun uç noktasına doğru öne çıkar ve bir üçgeni andırır. Orta büyüklükteki gözleri ise badem şeklindedir. Gövdesi ince uzun bacaklarla desteklenir ve arka bacakları da ön bacaklardan daha uzundur. Orta uzunluktaki ipeksi ve güzel tüyleri görünümüne çok ayrı bir  yumuşaklık katar. Mavi, lila ve çikolata renklerinde olabilirler.

balinese kedisi

balinese kedisi

Bakımı

 

Balinese kedisi ipeksi tüyleriyle bakımı çok kolay olan bir ırktır. Haftada bir-iki kez onu tarakla taramak ölü tüylerden arındırmak için yeterli olacaktır. Banyo ise çok nadir gerekli olur. Balineseler sürekli sizi takip ederek her hareketinizi kontrol ederler. Oturduğunuzda hemen kucağınızda, uyuduğunuzda da yatağınızda olabilirler. Çoğunlukla ayak altında ve dibinize dolaşırlar. Siyam kedileri kadar yaramaz ve çok sesli değillerdir. Ama en az onlar kadar inatçıdırlar ve sizden ona ilgi göstermenizi beklerler. Sosyal, akıllı, çevik ve atletik yapıdadırlar. Oyun oynamayı severler. Eğer onu evde yalnız bırakmayı düşünüyorsanız asla onu oyuncaksız bırakmayın. Aksi takdirde eve döndüğünüzde eşyaların ordan oraya saçılmış halini bulabilirsiniz.

Konuşkan ve aktif kedilerden hoşlanmıyorsanız bu kedi ırkı size göre değil demektir.Ama tam tersini istiyorsanız da Balinese en yakın dostunuz olmayı başarır. Geniş yerlerde vakit geçirmeyi çok severler. İnsanlara adeta insansız yaşayamayacak kadar bağlılardır ve sadıktırlar. Bu nedenle de tam bir ev kedisi ve dost tanımına uyan bir kedi türüdür. Enerjik, duygusal ve zeki bu kediler düzenli bir hayatınız varsa size hemen uyum sağlayan bir kedi cinsidir. Ona yeni oyuncaklar aldığınızda çok mutlu olurlar ve oyun oynamaktan asla yorulmayan bir enerjileri vardır. Meraklı kedilerin en önemli özelliği olan atlama ve zıplama gibi huyları ise pek fazla yoktur ya da zararsız boyuttadır. Genelde 7-9 kilogram ağırlığında olan bu kedi cinsleri, 19-20 yıl arası bir ömür yaşayabilirler.

 

balinese kedisi

balinese kedisi

Bir önceki yazımız olan Ankara Kedisi başlıklı makalemizde ankara kedisi, kedi cinsi ve kedi cinsleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Arzu dedi ki:

    Balinese kedisi kaslı yapısı ve çekik gözleri ile çok dikkat çekici bir kedidir. Özellikle dış alanda gözler bizim üzerimizde olsun istiyorsanız Balinese kedisini seçmelisiniz. Ayrıca çok dost canlısı, duygusal bir kedidir.

BİR YORUM YAZ