American Wirehair Kedisi

  • 12 Şubat 2017
  • 191 kez görüntülendi.
American Wirehair Kedisi

American Wirehair Kedisi

 

Amerikan wirehair kedisi, orjinal Amerikalıdır. İlk 1966 yılında New York’ta görülmüştür. Yerel kısa tüy cinsinin yavrusu olarak dünyaya gelen bu kedi cinsi beyaz üzerine kırmızıya çalan tüyleriyle o yıllarda bilinirken bu durum kedi üreticisi Joan O’Shea’nın dikkatini çekti. Kediyi satın alan Joan, American Shorthair’larla çiftleştirerek American Wirehair olarak bilinen kedi türüne ulaştı. 1978’de Kedi Meraklıları Derneği (CFA) tarafından tanındı. Uluslararası Kedi Federasyonu (TICA) ise cinsi American Shortahair’in bir türü olarak bu cinsi kabul etmiştir.

american wirehair kedisi

american wirehair kedisi

Özellikleri

 

Amerikan wirehair kedisi genelde iri yapılı, dikdörtgen kafa yapısıyla Amerikan Shorthair cinsinden ayrılır. Bacakları, orta uzunlukta ve kemikli bir yapıdadır. Patileri ise küçük ve ovaldir. Kuyruğu orta uzunlukta ve kaslıdır. Yumuşak tüyleri oldukça sık ve parlaktır.

american wirehair kedisi

american wirehair kedisi

Bakımı

Amerikan wirehair kedisi,  farklı tüyleri ile çok az bakıma ihtiyaç duymaktadır. Fırçalamak veya taramak kediye zarar verebilir. Bu yüzden kış tüylerini dökme dönemi olan ilkbahar haricinde fırçalamak ve taramak önerilmez. Banyo ise çok nadiren gereklidir. Çok sevecen ve ılımlı bir karaktere ve ortalama bir hareketliliğe sahip olan bu kedi ırkı oyun oynamayı çok sever ancak ilgi veya herhangi bir oyun için çok fazla talepkar değildir. Sosyal bir yapıya sahip olan bu kedi ırkı misafir geldiği zaman yatağın altına saklanan kediler gibi değil hemen uyum sağlayan bir karakterdedir.

İnsanları yakından seven, onları her an her yerde takip eden sessiz ve sadık bir kedidir. Etrafında olup bitenlerle çok yakından ilgilidir. Yanınızdaki koltukta veya yatağınızın ucunda size yakın bir yerde uyumayı çok seven bu kedi ırkı, çocuklu aileler ve kedi dostu köpekleri olan ailelerle uyumları çok kolay ve doğru bir seçimdir. Kendilerine nazik ve dostane bir şekilde yaklaşan çocuklarla bu kediler çok iyi anlaşırlar. Doğal bir avcı olmasına karşın eğer yavaşça  tanıştırılırsa kuşları ve diğer küçük ev hayvanlarını rahatsız etmeden ve zarar vermeden birlikte yaşamayı öğrenebilirler. Ağırlıkları genelde 15-17 kilogram arasında olurken yaşam süreleri ise 15-16 yıl olmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan American Curl Kedisi başlıklı makalemizde American Curl Kedisi, kedi cinsi ve kedi cinsleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ