American Curl Kedisi

  • 11 Şubat 2017
  • 267 kez görüntülendi.
American Curl Kedisi

American Curl Kedisi

 

American curl kedisi, ilk kez Californiada yaşayan bir çiftin 1981 tarihinde Shulamit ırkı kedilerinin dört yavrusundan ikisinin kıvrık kulaklı ve düz tüylü olduğunu keşfetmeleriyle çıkmıştır. Daha sonraları ise genetik çalışmalarla bu tür safkan bir ırk haline gelmiştir. 1983 yılında tanımlanan bu tür 1986 yılında CFA tarafından da saf ırk olarak kabul edilmiştir. Amerikan Curl ırkı 1993 yılında iki farklı tüy uzunluğu ile resmen kabul edilmiştir.

american curl kedisi

american curl kedisi

Özellikleri

 

American curl kedisi, kare şeklinde bir buruna sahipken gözleri ise geniş bir cevize benzer. Ağzı küçük, çenesi de kuvvetli ve sağlamdır. Ağırlıkları 2.5 kg – 5 kg arasında değişir ve bu türün kasları genelde az gelişmiştir.Patileri çok büyük olmaz ve orta uzunlukta bacakları vardır.  Dokunulduğunda ipeksi bir his yaratan ve çok uzun olmayan tüylere sahip olan Curl’in derisi sarkıktır ancak asla buruşuk değildir.

american curl kedisi

american curl kedisi

Bakımı

 

American curl kedisi, orta veya uzun olan tüylerini haftada 2-3 kez tarama ve fırçalamayla mutlu olur. Ayrıca bu ırka mensup kedilerin yaş mamaya çok düşkün olduklarını da unutmamak önemlidir. Bu ırkın banyo ihtiyacı yok denecek kadar azdır çok sık yıkanmaması gerekir. American Curl çok sevimli ve eğlenceli bir kedidir. Sürekli oyun oynamaya bayılır. Eğer sahibiyle bir aktivite içinde değilse de yüksek yerlere çıkar ve avcı özelliklerini gösterir.

Çok sevimli, aileye düşkün ve çocuklara alışkanlığı  ile bilinen zeki bir kedidir. Ona hakettiği saygıyı gösteren çocuklarla çok iyi anlaşacaktır. Bu kediler diğer kedilerle de çok iyi anlaşır. Kolay eğitilen bir ırktır. Aktif ama yaramaz değildirler. Sabahları sizi uyandırmaya gelirler, sevgi gösterisiyle karşılarlar. Evde sürekli sahibini takip ederken ondan ilgi bekler. Anlaşılacağı üzere American Curl’ler son derece sadık, insan odaklı, zeki, çocuklar ve diğer hayvanlarla anlaşan ve yeni durumlara kolay uyum sağlayan kedilerdir. Hassas burnu ile yediğiniz yemekleri çok iyi tanıyan ve yemeklere ortak olmayı isteyen eğlenceli bir kedi ırkına sahip olmanız çok zor değildir aksine çok hareketli ve sevimlidir.

american curl kedisi

american curl kedisi

Bir önceki yazımız olan American Bobtail Kedisi başlıklı makalemizde American Bobtail Kedisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Özden dedi ki:

    Amerikan Curl Kedisi ilginç bir yapıya sahiptir. Çok sıcak kanlı, oyuncu ve aile ile tam uyum sağlayabilecek bir kedi cinsidir. Ayrıca diğer kediler ile de çok iyi anlaşır ve oynar. Amerikan Curl kedisi alacaksanız, haftada en az 2 kez tarama işini yapmaya vakit ayırmalısınız.

BİR YORUM YAZ