American Bobtail Kedisi

  • 10 Şubat 2017
  • 227 kez görüntülendi.
American Bobtail Kedisi

American Bobtail Kedisi

American Bobtail kedisi, annesi siyam dişisi babasının da kahverengi ya da gri bir tekir olduğu tahmin edilen bir kedi ırkıdır.1960’larda ortaya çıkan bu türün Birman, Himalayan ya da Siyam ırklarının karışmasıyla bugünkü haline dönüştüğü tahmin edilirken günümüzde nesli tükenmekte olan bir ırktır.

american bobtail kedisi

american bobtail kedisi

Özellikleri

 

 American Bobtail kedisi, genel olarak siyah, gri ve beyaz olmak üzere üç farklı renkte olurlar. Atletik vücuda sahip cinsin çift kat kürkü bulunmaktadır. Kısa kuyruklu, püsküllü pati ve güçlü kulaklara sahip bedeni ile bu kedilerin biraz yabani bir görüntüsü vardır.  Ancak oldukça sakin ve evcil bir kedidir.

american bobtail kedisi

american bobtail kedisi

Bakımı

American Bobtail kedisi,  haftada bir kaç kez taramayı ihmal etmediğiniz zaman keçelenme ya da topaklanma sorunu yaşanmadan kolay bakım sağlayabileceğiniz bir ırktır. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında yoğun bir tüy dökümü olacağı için bu dönemlerde tüy bakımı gereklidir. Banyo nadir durumlarda gereklidir. Bobtail’lerin karakterleri ise tek kelimeyle anlatılamayacak kadar mükemmeldir. Çok canlı, hareketli, zeki ve sevgi doludur. Bu harika kediler her kedi sevenin kalbini hemen çalmayı başarırlar. Sosyal ve zeki olan bu kediler aynı zamanda çok oyuncu ve naziktir. Çocuklu aileler için ise iyi bir seçim olarak bilinirler. Ancak çocuğunuzun kedinizin tüylerini çekmediğine dikkat etmeniz önemlidir. Diğer kediler ve kedi dostu köpeklerle çok iyi geçinebilirler.

american bobtail kedisi

american bobtail kedisi

Bu zeki kediler, puzzle oyuncakları, çeşitli ödül ve yakalamaca oyunlarını çok severler. Çoğu kedinin aksine çok sessizdirler ancak bu güçlü bir diyalog kuramadıkları anlamına gelmez. Oldukça uyumlu ve dost canlısı bir cins olduğu için seyahatlerinizde size eşlik dahi edecektir. Bu nedenle özellikle uzun yol şoförleri ve karavan sahipleri için doğru bir kedi cinsi olarak anılırlar. Bunun dışında güçlü maneviyatı sebebiyle bazı psikoterapi seanslarında da kullanıldıkları görülmüştür. Ev yaşamına kolaylıkla adapte olmakta zorluk yaşamayan bu kedi için kuru mamalar çok lezzetli tercihlerdir. Beslenme konusunda ödül maması vb. Ürünler verilebilirlen metabolizma sorunu yaşamamak için veteriner hekim kontrolünde bir beslenme programı belirlenmelidir. Yaşam ömürleri ise ortalama 12-15 yıl arasıdır.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Birman Kedisi başlıklı makalemizde Birman Kedisi, kedi cinsi ve kedi cinsleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Dolunay dedi ki:

    American Bobtail Kedisi çok sempatik bir kedi cinsi. Farkedilir bir zekası ve uyumlu bir yapısı var. Özellikle 5 – 6 yaşlarında çocuğu olan aileler için ailenin vazgeçilmezi olabilir.

BİR YORUM YAZ